6/20/2024

Folie do złoceń - zastosowania

 Jak zaczynałam swoją przygodę z rękodziełem to zdałam sobie sprawę, że w tym wszystkim ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Zaczynałam od figurek z masy solnej. Później próbowałam łączyć masę solną z decoupage, co niestety nie przynosiło dobrych efektów. Zamiast kleju do serwetek używałam białka jajek, bo tak pisało w internetach:) Później już kupiłam profesjonalne farby i lakiery i efekty były coraz lepsze. Stosowałam lakiery do spękań, patyny, papier ścierny do postarzania. Próbowałam łączyć decoupage ze scrapbookingiem. Zbierałam różne guziczki, koroneczki, kolorowe kamyczki. Bo przecież wszystko może się przydać. I oczywiście nieskończoną ilość serwetek. Świat rękodzieła wciągnął mnie całkowicie. Podziwiałam przeróżne pracy rękodzielniczek i sama szukałam inspiracji. Nie tylko w necie ale też w otoczeniu. Później jeszcze próbowałam swoich sił z kolczykami. Ozdabiałam ich metodą decoupage, później przyszłą fascynacja kaboszonami. Czego to ja jeszcze nie robiłam? A tak, nie używałam w swoich pracach foli do złoceń. A jak widać takie folie do złoceń nadają się świetnie do ozdabiania elementów dekoracyjnych, są i wykorzystywane w aranżacjach wnętrz. Albo mogą być użyte właśnie do rękodzielniczych prac. 

Co daje użycie foli do złoceń w pracach decoupage?

- folia do złoceń nadaje pracy bardzo ciekawe, złote efekty

- złocenia taką folią nawiązują do starych technik złotniczych. Można taką pracę bardzo ciekawie postarzeć. 

- nie dużym kosztem mamy piękna i niepowtarzalną ozdobę do domu

Nie tylko w decoupage można stosować folie do złoceń, ale również w scrapbookingu , najczęściej poddając złoceniom wybrane motywy przy pomocy folii metalicznej używanej w specjalnych zgrzewkach.

Jak używać takiej folii w pracach rękodzielniczych? Do tego potrzebujemy specjalnego kleju do złoceń. Należy posmarować klejem wybraną powierzchnie i poczekać aż klej trochę przyschnie. Następnie nałożyć folię z arkuszy albo płatków lekko dociskając pędzelkiem. 

Na jakie powierzchnie można naklejać folię do złoceń? Chyba tutaj nie ma ograniczeń. Można ją używać do ceramiki, kamienia, drewna a nawet płótna. Na papierze również dobrze się sprawdzi. 

Folia do złoceń jest bardzo delikatna dlatego najlepiej zabezpieczyć ją na pracach specjalnym lakierem do złoceń. 

Jak widać taka folia ma bardzo ciekawe zastosowania i coś mi się wydaje, że będę musiała jej wypróbować przy swoich pracach. Szczególnie świątecznych:) 

Pozdrawiam


Wpis reklamowy 

7 komentarzy:

 1. Dobrze wiedzieć, że jest taka folia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za info. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś nawet użyłam foilie do złoceń ale efekt mnie nie zadowolił i dałam sobie spokój, pewnie robiłam nie tą techniką, Trzymam za Ciebie kciuki !!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja nie używałam, więc nie wiem, ale myślę, że to tylko kwestia wprawy i tego co kto chce uzyskać za pomocą takich foli, pozdrawiam:)

   Usuń
 4. do mnie folia nie przemawia, nie umiem się z nią obchodzić, może za mało razy próbowałam ;) wolę pastę do złoceń/srebrzeń

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pasta może być łatwiejsza w użyciu, muszę wypróbować:)

   Usuń
 5. Nie słyszałam wcześniej o tych foliach. Dziękuję za polecenie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, chętnie Cię odwiedzę. Nie odpowiadam na komentarze typu "Obserwujemy?" Jeśli spodoba Ci się mój blog to zostań na dłużej, jeśli spodoba mi się Twój to zaobserwuję:)

sejf

Copyright © Stare Pianino